Carteret County Elected Officials, NC Government, And Voter Comments

Current Carteret County elected officials and NC government information. Voter comments about candidates and challengers in the November 6, 2018 primary will be limited to positive comments about their choice of candidates.

Negative comments from voters about any candidates and challengers will not be added.

Join Us On Facebook

The form to comment for county voters is located at the bottom of this article.

Challengers to incumbents for the November 6, 2018 election is directly below the current Carteret County elected officials.

Join Us On Twitter

Information on the six ballot amendments for the Nov 6, 2018 primary is below the current elected officials.

All comments will be deleted exactly one month prior to the next election so that we can get ready for the next round.

Area attractions and Information


28 precincts in Carteret County, NC: 3rd US Congressional District, 2nd NC Senatorial District, 13th NC House District, and 3B NC Judicial District.


U.S. President – Donald J. Trump


NC Governor – Roy Cooper


U.S. Senate – Richard Burr & Thom Tillis


U.S. House Of Representatives – Dr. Greg Murphy & Norman W. Sanderson


N.C. House Of Representatives – 13th District – Pat McElraft


Clerk of Superior Court – Ken Raper


Register of Deeds – Karen Hardesty


Sheriff – Asa Buck


Carteret County NC Commissioners

District 1 – Robin Comer, Vice Chair
Precincts:

Bogue
Cape Carteret
Cedar Point
Peletier
Stella

District 2 – Bill Smith
Precincts:

Newport #2
Portion of Newport #1
Portion of Broad Creek

District 3 – Bob Cavanaugh & Mark Mansfield, Chair
Precincts:

Morehead #2
Morehead #3
Morehead #4
Wildwood
Portion of Broad Creek
Portion of Morehead #1

District 4 – Jimmy Farrington
Precincts:

Atlantic Beach
Indian Beach/Salter Path
Pine Knoll Shores
Emerald Isle
Portion of Morehead #1

District 5 – Ed Wheatley
Precincts:

Beaufort #1
Beaufort #2
Mill Creek
Portion of Newport #1
Portion of Wiregrass/Harlowe

District 6 – Chris Chadwick
Precincts:

Otway, Straits, Bettie, Atlantic, Cedar Island, Sea Level, Davis, Stacy, Williston, Harkers Island, Marshallberg, Smyrna, Merrimon, North River, and a portion of Wiregrass/Harlowe.


Board Of Education

District 1 – John McLean, Jr
Precincts:

Bogue
Cape Carteret/Cedar Point
Emerald Isle
Peletier
Stella

District 2 – Jake Godwin, Vice Chairman
Precincts:

Newport #1
Newport #2

District 3 – Melissa Ehlers & Clark Jenkins
Precincts:

Morehead #2
Morehead #3
Morehead #4
Broad Creek
Wildwood

District 4 – Travis Day, Chairman
Precincts:

Atlantic Beach
Indian Beach/Salter Path
Pine Knoll Shores
Mill Creek
Wiregrass/Harlowe
Morehead #1
Morehead #3

District 5 – Brittany Wheatley
Precincts:

Beaufort #1
Beaufort #2
Merrimon
North River
Wiregrass/Harlowe

District 6 – Kathryn Chadwick
Precincts:

Otway, Straits, Bettie, Atlantic, Sea Level, Cedar Island, Davis, Stacy, Williston, Harkers Island, Marshallberg, and Smyrna.


Carteret County Elected Mayors


Atlantic Beach, NC
A. B. “Trace” Cooper


Beaufort, NC
Everett S. (Rett) Newton


Bogue, NC
Ricky Taylor


Cape Carteret, NC
Dave Fowler


Cedar Point, NC
Scott Hatsell


Emerald Isle, NC
Eddie Barber


Indian Beach, NC
Stewart Pickett


Morehead City, NC
Gerald A. Jones, Jr.


Newport, NC
Dennis R. Barber


Peletier, NC
Dale Sowers


Pine Knoll Shores, NC
Ken Jones


Who Is On The Ballot? Challengers To Incumbents – November 6, 2018

NC State Senate District 2
Tim Harris (Libertarian) and Ginger Garner (Democrat) are on the ballot to unseat incumbent Norman Sanderson (Republican).

NC House of Representatives District 13
Penelope diMaio (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent Pat McElraft (Republican).

Carteret County Commissioners

District 1

Caprice Pratt (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent Robin Comer (Republican).

District 2

Katie Tomberlin (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent Bill Smith (Republican).

District 3

Gerald Odell Godette (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent Mark Mansfield (Republican).

District 6

Dennis Litalien (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent Jonathan Robinson (Republican).

Board Of Education

District 1

Beth Parker (Democrat) is on the ballot to unseat incumbent John McLean Jr (Republican).

District 3

Robert Jenkins (Republican), Christopher Mashburn (Republican), and Lucy Bond (Democrat) are on the ballot.

District 5

Brittany Wheatley (Republican) is on the ballot to unseat incumbent Perry Harker (Democrat).

District 6

Kathryn Chadwick (Republican) is on the ballot.

Clerk of Superior Court

Ken Raper (Republican) is on the ballot to unseat incumbent Pam Hanson (Republican).

Voter Comments

Given the list of incumbents and challengers for the Nov 6, 2018 elections, what positive information can you give us about the candidate of your choice to be the next Carteret County elected official(s)?

Six Amendments To NC Constitution For November 6, 2018

1) Protect the right to hunt, fish and harvest wildlife.

2) Strengthen victims’ rights.

3) Cap the state income tax rate at 7 percent.

4) Change appointment process to state elections and ethics board.

5) Change process to fill judicial vacancies between elections.

6) Require photo ID to vote in person.

>>EOF list of candidates in Carteret County NC

NCSBE

Michael Sharp

Michael Sharp

Native of Carteret County NC, Father to Makayla and Savannah. You can add me on Facebook. Interest include web development, encryption, and other technologies.

2 thoughts on “Carteret County Elected Officials, NC Government, And Voter Comments

  • Avatar
    October 24, 2018 at 11:47 am
    Permalink

    I see information on who the current are but not who candidates are.

    Reply
    • Michael Sharp
      October 24, 2018 at 11:58 am
      Permalink

      The candidates are at the bottom of the document.

      Tim Harris and Ginger Garner are running against Norman Sanderson. (NC Senate)
      Penelope diMaio is running against Pat McElraft. (NC House)
      Caprice Pratt is running against Robin Comer. (Commissioner)
      Katie Tomberlin is running against Bill Smith. (Commissioner)
      Gerald Godette is running against Mark Mansfield.(Commissioner)
      Dennis Litalien is running against Jonathan Robinson. (Commissioner)
      Beth Parker is running against John McLean Jr. (Board of Education)
      Brittany Wheatley is running against Perry Harker. (Board of Education)
      Ken Raper is running against Pam Hanson. (Clerk of Court)

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *